Ev Tipi Epilasyon Aleti mi Lazer Epilasyon mu?

0

İstenmeyen tüylerle mücadelede kullanılan lazer epilasyon tüm dünyada en yaygın kozmetik prosedürler arasındadır. Son zamanlarda evde kullanılan epilasyon cihazlarının etkinliği hakkında iddialı yorumlara rastlanıyor. Dolayısıyla birçok kişi de ev tipi epilasyon aletlerinin artılarını ve eksilerini merak ediyor. 

Evde Kullanılan Epilasyon Aletleri Lazer Epilasyon Yapmaz

Lazer epilasyon sadece lazer cihazları ile yapılan bir tıbbi prosedürdür. Evde kullanılan epilasyon aletleri lazer değildir, dolayısıyla bu aletler lazer epilasyon yapmaz. Lazer epilasyonun etki mekanizmasının arkasında uzun yıllar süren araştırmalara dayalı bir bilim vardır. Dünyanın ileri gelen lazer firmaları, milyon dolarlık yatırımlarla lazer cihazlarını geliştirmektedir. Lazer epilasyon cihazlarının satış fiyatları 60.000-100.000 Amerikan Doları gibi yüksek rakamlardadır. Kliniklerin bu denli yüksek rakamları verip lazer cihazları almalarının nedeni, lazer epilasyon sonuçlarının kalıcı olmasıdır. Ev tipi epilasyon aletleri lazer epilasyon yapıyor olsaydı ne lazer üreticileri cihaz geliştirmek için milyon dolarlık yatırım yaparlardı ne de klinikler yüksek rakamlara cihaz satın alırdı. 

Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcıdır

Evde kullanılan epilasyon aletleri ile epilasyon yani tüy giderme işlemi yapılır. Ancak geçici çözüm sunarlar, sonuçları lazer epilasyon gibi kalıcı değildir. Bu aletler, yoğunlaştırılmış ışık teknolojisi (IPL) kullanırlar. Bilindiği üzere IPL de lazer değildir. Evde kullanımın güvenli olması için düşük güçte enerji kullanırlar. Lazer cihazlarının yüksek gücü, aktif olarak büyüyen kıl foliküllerinin önemli bölümünde sadece bir seansta hasar yaratır. Bu hasar, uzun süreli pürüzsüz sonuçlar için kıl büyüme döngüsünü bozar. 2-3 seans sonra istenmeyen tüylerde önemle oranda azalma sağlanır. Kılların çoğunu aktif büyüme durumunda yakalamak için ortalama 8 seansa ihtiyaç vardır. Ortalama 8 seans sonra kıl folikülleri bir daha kıl üretemeyecek şekilde tahrip edilir. Lazer epilasyonla istenemeyen tüylerde %80-90 oranında kalıcı azalma sağlanır.

Evde kullanılan cihazlar ise geçici epilasyona neden olurlar ve birkaç hafta sonra kıllar yeni bir büyüme döngüsüne başlar. Gerçekçi beklentilerin olması için bu farkı önceden bilmek önemlidir.

Evde Kullanılan Epilasyon Aletleri Güvenli midir?

Ev tipi epilasyon aletlerini kullanırken güvenliğinizden siz kendiniz sorumlu olursunuz. Bu nedenle kullanma kılavuzunu dikkatlice okumak gerekir. Örneğin; dövmenin üzerine uygulama yapılıp yapılmayacağı veya nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında tüm sorumluluk sizdedir. Bazı epilasyon aletleri koyu renkli cilt tipleri için uygun değildir. Bu durum bronz ten için de geçerlidir. Cilt tonu için güvenli cihaz seçmek çok önemlidir. Bu nedenle cihaz satın almadan önce cilt tipine uygun olup olmadığını titizlikle araştırmak gerekir. Aksi halde yüksek yan etki riskiyle karşı karşıya kalınır; geçici veya kalıcı olarak cilt renginde koyulaşma/açılma, kızarıklık, yanıklar ve kabarcıklar oluşabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Lazer cihazları 2012

Philips Lumea gibi ev tipi epilasyon aletleri erkeklerde sakal, genital bölge ve anüste kullanılmaz. Bu alanlardaki kıllar sert ve kalın oldukları için ev tipi epilasyon aletlerinin kullanımına uygun değildir. Sırt gibi ulaşılması güç alanlarda tek başına uygulama yapmak mümkün olmadığı için yardımcı bir asistana ihtiyaç duyulur. 

Doğru Lazer Epilasyon Cihazını Seçmek, En Ucuz Fiyattan Daha Önemlidir

Lazer epilasyon, 1997 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmış güvenli bir uygulamadır. Onlarca yıllık başarılı profesyonel tedaviler, lazer epilasyonun güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Lazer cihazları uluslararası güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde üretilmektedir ve klinik kanıtları vardır. 

Lazer epilasyonda ağrı konusunda endişesi olanlar için Buz Lazer iyi bir seçenektir. Buz Lazer, ICE Teknolojisi ile ciltte etkili soğutma yapan yenilikçi bir sistem. Tüm seans boyunca cildi serinletip, ferahlatıyor. SHR uygulama tekniği ile kıllar kademeli olarak ısıtılıyor ve yan etki riski minimuma iniyor. Buz Lazer, bronz ve koyu tenler dahil tüm cilt tiplerinin epilasyonunda FDA onayına sahip. Yaz ayları dahil yılın her döneminde güvenle uygulanıyor. 

Günümüzde hekimler ve estetik klinikler teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve yeni teknolojilere sahip lazer epilasyon cihazlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bu bağlamda son yıllarda Buz Lazer en çok tercih edilen lazer epilasyon cihazı olarak öne çıkıyor. Bunda etkili ve kalıcı sonuçlarının payı çok büyük. Aynı zamanda ağrısız ve son derece konforlu olması da hasta konforunu arttırıyor.

Sonuç olarak; evde kullanılan epilasyon aletleri makul bir seçenek gibi görünse de birçok kadın ve erkek kliniklerde yapılan profesyonel lazer epilasyonu tercih ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz