Lazer Epilasyon Cihazı Almak mı Kiralamak mı?

0

Dünyayı esir alan Covid-19 pandemisinden neredeyse tüm sektörler olumsuz yönde etkilendi. 2020 yılının büyük bölümünde yaşanılan kısıtlamalar, belirsizlik, ekonomik daralma gibi etkenler tüm sektörlerde olduğu gibi medikal estetik pazarında da endişeyle karşılandı. Tüm bu olumsuz koşullara döviz kurlarındaki yükseliş de eklenince, sıfır lazer epilasyon cihazı almak bütçeleri oldukça fazla zorlamaya başladı. Bu durum haliyle ‘’sıfır lazer cihazı almak mı yoksa cihaz kiralamak mı’’ sorusunu gündeme getirdi.

Lazer Epilasyon Cihazı Satın Almak vs Kiralamak

Lazer epilasyon ergenlik döneminin bitimiyle birlikte hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok talep edilen bir uygulama. Dünyada en fazla uygulanan estetik prosedürlerin başında lazer epilasyon geliyor. Lazer epilasyona talep pandemi sürecinde de yoğun olarak devam ediyor. Ancak lazer epilasyon merkezleri ve klinikler bu belirsiz ortamda yüksek meblağlı cihazlar satın alma konusunda haliyle endişe taşıyorlar. Günümüz koşullarında döviz kurlarındaki artışla birlikte nakit cihaz almak hiç kolay değil. Bu nedenle sıfır lazer cihazı almak için banka kredisi çekmek veya leasinge baş vurmak seçenekler arasında yer alıyor. Ancak banka kredisi ile sıfır cihaz almak pek tercih edilmiyor. Bunun iki ana nedeni var. Birincisi artan faiz oranlarıyla kredi geri ödemeleri bir hayli yüklü olmuş durumda, bir diğeri ise pandemi nedeniyle tekrar bir kapanma durumunda kredi geri ödemelerinde zorlanma yaşanacağı endişesi. Bu nedenle merkezler, lazer epilasyon cihazı kiralamayı tercih ediyorlar.

Lazer Epilasyon Cihazı Kiralamanın Avantajları

Lazer epilasyon cihazlarının satış fiyatları 60.000-120.000 USD veya Euro gibi rakamlar arasında değişiyor. Bu kadar yüksek bütçeyi ayıramayanlar veya nakit parasını cihaza bağlamak istemeyenler için cihaz kiralama oldukça avantajlı. Riskleri minimize etmek açısından aylık sabit rakamlarla lazer epilasyon cihazı kiralamak bu nedenle tercih ediliyor. Lazer epilasyon cihazı olarak Buz Lazer ve Alexandrite Lazerler kiralanıyor. Her ne kadar lazer cihazı olmasa da epilasyon amaçlı IPL cihazları da kiralanıyor.

Buz Lazer ve Alexanadrite Lazer kiralama ücretlerine bakacak olursak; 

Buz Lazer kiralama bedeli aylık 15.000 TL. Kullanıcı hatası dışında tüm giderler kiralama yapan distribütör firmaya ait. Cihazın yıllık periyodik bakımı da kiralama yapan distribütör firma tarafından ücretsiz yapılıyor. Buz Lazer sarfsız olması ile bilinen bir cihaz, sadece başlığın bir ömrü var. Kiralama süresi boyunca başlık ömrünü tamamladığı zaman, distribütör firma ücretsiz olarak yeni başlık takıyor. Kullanıcı hatası sonucu (düşme, çarpma vs) başlık hasar görmediği sürece hiçbir masraf gerektirmiyor. Böylece hem cihaz satın almak için yüklü bir nakit çıkışı veya kredi taksiti ödemek gerekmiyor hem de cihazın hiçbir masrafı olmuyor. Bu da merkezler/klinikler için yüksek karlılık anlamına geliyor. Buz Lazer, kliniklere hasta akışı sağlamada da güçlü bir marka. Yurdun dört bir yanındaki havalimanlarında bile Buz Lazer reklamlarına rastlamak mümkün. www.buzlazer.com yıllık 5 milyon civarı tekil ziyaretçisi olan bir web sitesi. Buz Lazer kullanan tüm merkezler ve klinikler bu web sitesinde yer alıyor. Buz Lazer kiralayanların da bu sitede yer alması oldukça büyük avantaj sunuyor. Buz Lazer kiralayan merkezlerin ayrıca reklam yapmalarına ihtiyaç kalmıyor. Yılın her mevsiminde güvenle uygulanabilen Buz Lazer, tüm cilt tipleri için uygun olması ve ağrısız olması ile çok tercih ediliyor. Dolayısıyla lazer cihazı kiralamak isteyenlerin ilk tercihi de Buz Lazer oluyor

İlginizi Çekebilir:  Evde Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları & Karşılaştırma

Piyasada bulunan farklı markaların Alexandrite cihazlarını da kiralamak mümkün. Bu cihazların aylık kira bedeli 6.000-7.000 TL arasında değişiyor. Ancak Alexandrite Lazerler, yüksek sarf gideri olan cihazlar. Flashlamp, Chamber, Lens, Window gibi sarf maliyetleri olduğu için aylık ciddi bir bütçeyi de sarf maliyeti için ayırmak gerekiyor. Alexandrite Lazerlerin bir diğer handikabı ise yaz aylarında kullanımlarının güvenli olmaması. Alexandrite Lazer bronz tene uygulanamıyor, cilt renginin açılması için minimum bir ay beklemek gerekiyor. Bu da yaz aylarında ödenen cihaz kirasının boşa gitmesi anlamına geliyor. Yine de Alexandrite Lazer cihazı satın almak yerine kiralamak günümüz koşullarında daha avantajlı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi IPL cihazları lazer değildir ve dolayısıyla sonuçları da lazer epilasyon gibi kalıcı değildir. IPL cihazları ile geçici tüy giderme işlemi yapılır. Birçok farklı markanın IPL cihazı kiralanabiliyor. IPL cihazları ortalama 1.000 TL gibi bir rakama kiralanabiliyor.

Lazer epilasyon cihazı kiralarken, FDA onayına sahip cihazları kiralamak gerekir. FDA onayı cihazın etkinliğinin ve güvenliğinin kanıtı niteliğinde olduğu için önemli bir kriter. Buz Lazer ve sektördeki birçok Alexandrite Lazer cihazının FDA onayı bulunuyor. Ve hatta Buz Lazer, bronz ten dahil tüm cilt tiplerinin lazer epilasyonunda FDA onayına sahip. 

Sonuç olarak; merkez ve klinik sahipleri lazer cihazı kiralayarak hem uzun yıllara yayılan kredi borçları ödemiyor hem de cihazın masraflarını kiralayan şirketler karşıladığı için kliniklerin kar oranı artıyor. Bu nedenle önümüzdeki süreçte lazer epilasyon cihazlarının kiralanma oranının aratacağını ön görmek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz