IPL mi Lazer Epilasyon mu?

0

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan IPL ve lazer cihazlarını çoğu kişi aynı işlemin farklı çeşitleri zannediyor. Bu durum, daha çok bazı merkezlerin IPL cihazı kullanmalarına rağmen ‘’lazer epilasyon’’ yaptıklarını iddia etmelerinden kaynaklanıyor. Oysa IPL ve lazer teknolojileri tamamen farklıdır. IPL cihazları lazer değildir. 

Epilasyon kelime anlamı olarak ‘’vücutta istenmeyen tüyleri alma’’ (Türk Dil Kurumu) demektir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer cihazı ile alınması işlemidir. IPL ise epilasyon yani tüy giderme işlemi yapar, ancak lazer epilasyon yapmaz. 

IPL ve Lazer Epilasyon Farkı

IPL ve lazer teknolojileri arasındaki temel fark kullandıkları ışık kaynağıdır. Lazer cihazları tek bir dalga boyunda ışık üretir. Lazer ışını, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir. Kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü kalıcı olarak tahrip eder. Lazerler, IPL cihazlarına göre çok daha hassastır. Lazer ışını, seçici olarak kıl kökünü hedeflediği için çevre dokuda hasar yaratmaz.

IPL ise yoğun atımlı ışık darbeleri ile melanini hedefler, ancak seçici değildir. Lazer cihazlarının aksine, birden fazla dalga boyuna sahip geniş bir ışık spektrumu kullanır. IPL enerjisi lazer cihazlarına kıyasla daha zayıftır ve lazer ışını gibi doğrusal yayılmaz. Saçılarak daha geniş bir alana yayılır ve hedef dokunun dışına çıkabilir. Bu nedenle standartların altında sonuçlara neden olabilir ve yan etki riski de artar. 

Günümüzde epilasyon amacıyla pek tercih edilmeyen IPL cihazları, daha çok pigmentasyon ve vasküler lezyon tedavisinde kullanılmaktadır.  

Evde Kullanılan Epilasyon Aletleri Lazer Değildir

 Philips, Braun gibi bazı elektronik firmalarının ev tipi epilasyon aletleri mevcut. Bu aletleri de lazer epilasyon cihazı zannedenler olabiliyor. Ancak bu aletler lazer cihazı değildir ve dolayısıyla evde lazer epilasyon yapılmaz.

Ev tipi epilasyon aletleri IPL teknolojisi kullanıyor ve evde güvenli kullanım için daha düşük enerjiye sahipler. Epilatör olarak da bilinen bu aletler, geçici çözüm sunuyorlar. Sonuçları lazer epilasyon gibi kalıcı değil. Bazı epilatörler koyu renkli cilt tiplerinde kullanıma uygun değiller. Bu nedenle ev tipi epilasyon aletlerini satın alamdan önce, cilt tipinize uygun olup olmadığını titizlikle araştırmanızı öneririz. Aksi halde cilt yanığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Lazer Cihazları Fiyatları 2014

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Farklı lazer dalga boylarını kullanarak tüm cilt tiplerinde güvenli lazer epilasyon yapılabilir. Lazer epilasyon amacıyla Alexandrite, Diyot ve Nd:YAG cihazları kullanılmaktadır. Her bir lazer dalga boyunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Alexandrite Lazer bronz tende ve koyu renkli cilt tiplerinde uygulanmaz. Çünkü, Alexandrite Lazer melanin tarafından yoğun olarak emilir. Yüzdeki ayva tüylerinde aktivasyona neden olduğu için yüzde de kullanılması önerilmez. 

Diyot Lazer tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanır ancak oldukça ağrılıdır. 

Nd:YAG Lazer  derine nüfus ettiği için , derin yerleşimli kıllarda etkilidir. Fakat Diyot Lazer gibi fazla ağrılıdır

Tüm Cilt Tipleri İçin Buz Lazer

Son yıllarda adından bir hayli söz ettiren Buz Lazer, üç lazer dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmiştir. Buz Lazer, üç dalga boyunun avantajı ve gücüyle bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanan bir sistem. Farklı derinlikteki kılları hedefleyebilen Buz Lazer, ağrısız olması ile de öne çıkıyor. Ayva tüylerinde aktivasyona neden olmadığı için yüz bölgesi için de ideal bir çözüm sunuyor. 

Diyot Lazerin ağrı dezavantajını ortadan kaldırmak için geliştirilen Buz Lazer, gelişmiş bir soğutma sistemine sahip. Ice Teknolojisi olarak bilinen bu soğutma sistemi, cildi -3 dereceye soğutuyor ve cildi sürekli serin tutuyor. Uygulamada lazer ısısı yerine buz gibi ferah bir his, lazer epilasyonun ağrısız ve son derece konforlu olmasını sağlıyor. 

Gelişimine üç dalga boylu olarak devam eden Buz Lazer, SHR uygulama yöntemi ile kılları kademeli olarak ısıtıyor. Bu sayede bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde ağrısız ve yan etkisiz bir lazer epilasyona olanak sağlıyor. İnce kıllarda da etkili olan Buz Lazer, FDA onayına sahip ve hakkında birçok klinik çalışma mevcut.

İstenmeyen tüylerden etkili ve kalıcı bir şekilde üstelik ağrısız olarak kurtulmak için Buz Lazer ideal bir çözüm olarak dikkati çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz