En İyi Dövme Silme Cihazları

0

Her dövmenin bir hikayesi vardır. Ama bazen hikayeler değişir ve kişi hikayenin izini taşımak istemez. Bazen de mesleki nedenlerden ötürü dövme sildirmek zorunda kalınır. Ancak kısa sürede yapılan dövme ne yazık ki o kadar kısa sürede silinemez. Örneğin 15 dakikada yapılan bir dövmedeki boya partiküllerinin vücuttan tam olarak uzaklaştırılabilmesi için 15 ay gerekebilir. Günümüzde dövme silmede  en etkili yöntem Q-Switch(Q-Anahtarlı) lazerlerle yapılan dövme silme işlemidir. Q-Switch Alexandrite ve Q-Switch Nd:YAG lazer cihazları mevcuttur. Daha geniş renk silme yelpazesine sahip oldukları ve özellikle koyu tenli kişilerde daha güvenle kullanıldıkları için Q-Switch Nd:YAG lazerler dövme silmede en çok tercih edilen lazerlerdir.

Q-Switch Nd:YAG lazer, nano saniye gibi (saniyenin miyarda biri) çok çok kısa bir sürede  lazer enerjisini dokuya iletir. Q anahtarından bu kadar kısa sürede çıkan yoğun lazer enerjisi boya partiküllerini küçük parçalara ayırır. Parçalanmış boya partikülleri hücreler tarafından yutulur  ve lenfatik sistem aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır. Dövmenin rengi, yaşı, derinliği, kullanılan boyanın özelliği gibi etkenlere bağlı olarak seans sayısı değişlik gösterir. Q-Switch Nd:YAG lazerler 1064 nm ve 532 nm (KTP) dalga boyunda atış yapabilen lazer sistemleridir. 1064 nm siyah,lacivert ve kahverengi gibi koyu renklerin dövmelerin silinmesinde, 532 nm ise kırmızı renkli dövmelerin silinmesinde etkilidir. Mavi,mor renkli dövmelerin silinmesi için  585 nm, yeşil renkli dövmelerin silinmesi içinse 650 nm dalga boyları gerekir. Bu iki ilave dalga boyu opsiyonel olarak bazı Q-Switch Nd:YAG lazer cihazlarına eklenebilmektedir. Bu cihazlar arasında Spectra, Fotona QX Max ve Revlite lazer cihazlarını sayabiliriz. 

Tüm diğer lazer platformları gibi uygulamada kullanılacak dövme silme cihazları da mutlaka FDA onayına sahip olmalıdır. Sektörde son yıllarda FDA onayına sahip olmayan ucuz lazer cihazları dövme silme amacıyla kullanılmakta ve ciddi cilt hasarlarıyla karşılaşılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Spectra, Revlite, QX Max cihazları FDA onaylı olup çevre dokulara hasar vermedikleri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış cihazlardır. Dövme silmede kullanılan Q-Switch lazerler boya partikülünü parçaladıkları gibi cilt lekelerine neden olan renk partiküllerini de patlatırlar. Spectra lazer cihazı, melazma tedavisinde FDA onayını ilk alan Q-Switch lazerdir. Melazma tedavisini gelişmiş bir tedavi tekniği olan Gold Toning uygulaması ile birleştiren Spectra, melazma tedavisindeki başarılı sonuçları ile öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  Diode Lazer teknolojisindeki en son yenilik!

Revlite(PTP) ve Spectra (Quick-PTP) cihazlarının bir önemli özelliği de ardarda iki alt atım sağlayan PTP atım modlarına sahip olmalarıdır. İki alt atım arasında mikro saniyelik aralık cildin soğumasına imkan tanır, yan etki riski azalır ve yüksek enerji iletimine bağlı olarak etkinlik aratar. Revlite lazer cihazını yakından incelediğimizde fiyatının diğer cihazlara kıyasla daha yüksek olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Revlite ile dövme silme seans ücretleri de daha pahalı oluyor. Bu iki cihaz teknolojik olarak ve haklarındaki bilimsel çalışmalar ile karşılaştırıldığında bu fahiş fiyat farkını anlamak mümkün değil. Ve hatta Spectra lazer cihazının teknolojik olarak daha üstün  olduğunu söylemek mümkün.

Dövme Silme Cihazı Fiyatları

Revlite: 80.000 $

Spectra: 60.000 $

 Spectra her renkte dövme silme dışında çok daha geniş bir kullanım alanına sahip. Örneğin Revlite ile karbon peeling uygulaması yapılamazken, bu uygulamanın Spectra’nın  Spectra Peel adıyla patentli uygulaması olduğunu görüyoruz. Hollywood yıldızlarının kırmızı halı öncesinde sıklıkla yaptırdığı bir uygulama olduğu için Hollywood Peel olarak da bilinen Spectra Peel (Karbon Peeling) cilde anında ışılıtı, parlaklık veren popüler bir uygulama. Özel Spectra losyonu kullanılarak yapılan bu uygulamada kolajen sentezi uyarılıyor ve cilt sıkılaşıyor, gözenekler sıkılaşıyor.

Yukarıda kısaca lazer dövme cihazları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Günümüz koşullarında özellikle döviz kurlarındaki artışla birlikte çok yüksek rakamlara ulaşan lazer cihazlarını alırken yatırımın hızla geri dönmesi önemli bir unsur. Bu nedenle sadece dövme silme değil karbon peeling gibi çok talep gören bir uygulamayı da yapıyor olması ile Spectra günümüzün en çok tercih edilen Q-Switch lazer cihazı diyebiliriz. Ülkemizin seçkin hekimleri tarafından tercih edilen Spectra tüm dünyada yaygın olarak kullanılan global bir marka. 4 dalga boyuna sahip Spectra’nın Gold Toning, Spectra Peel  gibi gelişmiş tedavi teknikleriyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok kullanılan Q-Switch lazer olduğunu görüyoruz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz