Vortex Lazer mi Alexandrite mı?

0

Vortex Lazer ve Alexandrite Karşılaştırması

Lazer epilasyon uygulaması yaygınlaştıkça epilasyonda kullanılan cihazların sayısı da artıyor. Farklı lazer epilasyon cihazları arasında seçim yapabilmek oldukça zor. Bilinçli tüketiciler uygulamada kullanılacak cihazları titizlikle araştırıyor, cihazları birbirleriyle mukayese ediyorlar.

Lazer epilasyon cihazı seçerken öncelikle cihazın FDA onayının olmasına dikkat etmek gerekir. FDA onayı cihazın etkinliğinin klinik çalışmalar ile kanıtlandığı ve çevre dokuya zarar vermeden tedavi yaptığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle öncelik bir tür güvenlik kaydı anlamına gelen FDA onayının araştırılmasıdır. Medikal estetik pazarında dünyanın ileri gelen lazer firmalarının FDA onaylı cihazları mevcuttur. Lazer epilasyonda Alexandrite, Diode ve Nd:YAG dalga boyunda cihazlar kullanılır. Alexandrite ve Diode lazer cihazları epilasyonda en çok tercih edilen cihazlardır.

Vortex Epilasyon Cihazı mı Alexandrite Lazer Cihazı mı?

Ülkemizde yasa gereği güzellik salonlarında lazer cihazlarının kullanılması yasaktır. Güzellik salonlarında sadece IPL cihazları ile epilasyon yapılabilmektedir. IPL yoğunlaştırılmış ışık sistemidir. Lazer gibi doğrusal yayılmaz, saçılarak yayıldığı için yan etki riski yüksektir. IPL ile epilasyonda etki daha yüzeyseldir, kıl kökünde istenilen düzeyde tahribat yaratamaz. Dolayısıyla kalıcı değildir. Bu nedenle IPL epilasyon mu Alexandrite lazer epilasyon mu sorusunun yanıtı; daha etkili ve daha kalıcı olduğu için Alexandrite lazer epilasyondur.

Vortex IPL cihazlarını, Alexandrite lazer cihazları ile mukayese edebilmek için yakından inceledik. Vortex cihazlarının birkaç modeli mevcut; Vortex Ice, Vorterx Ice Platinum. Cihazların FDA onayı yok ve haklarında klinik çalışma bulunmuyor. Vortex epilasyon cihazları sadece kozmetik CE belgesine sahip ve medikal cihaz kategorisinde de yer almıyor. Bu nedenle doktorlar tarafından tercih edilmiyor. Güzellik salonlarında kullanımı olan bu cihazlar buz soğutma yapıyor. Bu haliyle Buz Lazer cihazının gelişmiş soğutma sistemi örnek alınmış, ancak Buz Lazer kadar etkili bir soğutma yapıp yapmadığı hakkında ne yazık ki hiçbir somut veri bulunmamakta. Buz soğutmayı ne tür bir teknoloji ile yaptığı hakkında da hiçbir bilgiye rastlayamadık.

İlginizi Çekebilir:  En iyi Epilasyon Lazeri Hangisi?

Alexandrite lazer epilasyon cihazları arasında FDA onayına sahip Candela, Clarity gibi dünya lazer devi firmalarının ürettiği cihazlar öne çıkıyor. Bu cihazların teknolojik olarak birbirlerine göre üstünlükleri olsa da örnek verdiğimiz her iki cihaz da medikal estetik sektöründe önemli pazar payına sahip. Etkinlikleri klinik çalışmalarla desteklenen bu cihazlar ile kalıcı ve etkili lazer epilasyon yapılabilmekte.

Vortex epilasyon cihazları IPL teknolojinde FDA onayına sahip olmayan cihazlar ve güzellik salonlarında kullanılıyorlar. FDA onaylı Alexandrite lazer epilasyon cihazları ise tüm dünyada hekimler tarafından kullanılan cihazlar, haklarında birçok klinik çalışma bulunuyor. Tüm bu bilgiler ışığında Alexandrite lazer cihazlarının Vortex epilasyon cihazlarına kıyasla çok daha güvenli ve etkili olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz