Q-Switch Lazer Cihazları Karşılaştırması ve Fiyatları

0

Q-Switch Lazerler, dövme silmenin yanı sıra ince çizgiler, genişlemiş gözenekler, epidermal ve dermal pigmente lezyonlar, damar lezyonları ve tırnak mantarı gibi tedavilerde kullanılan cihazlardır. Çoklu tedavi imkanı sunmaları ile medikal estetik sektörünün olmazsa olmaz cihazları arasında başta gelirler. 

Q-SWITCH LAZER NEDİR?

“Q-switch” terimi, lazer tarafından oluşturulan darbe tipini ifade eder. Sürekli lazer ışını oluşturan lazer epilasyon lazerlerinin aksine  Q-Switch (Q-Anahatarlı) lazerler, saniyenin milyarda biri kadar kısa süren lazer ışını darbeleri oluştururlar. Lazerden gelen enerji çok kısa bir süre içinde yayıldığından, enerji çok güçlü darbelerde yoğunlaşır.

Güçlü, kısa darbelerin iki temel faydası vardır. Birincisi bu darbeler, mürekkep veya pigmentasyon partiküllerini parçalayacak, kolajen üretimini teşvik edecek veya mantarı öldürecek kadar güçlüdür. Diğer tüm estetik lazerler bu uygulamalar için yeterli güce sahip değildir, bu nedenle Q-anahtarlı lazerler etkinlikleri nedeniyle öne çıkarlar.

İkincisi, enerji sadece nanosaniyeler için deride olduğu için çevre dokulara zarar vermez. Çevredeki doku etkilenmeden kalırken, yalnızca mürekkep veya pigment ısınır ve parçalanır. Atım genişliğinin kısalığı, bu lazerlerin istenmeyen yan etkiler olmadan dövmeleri veya pigmentasyonu gidermesine izin verir.

Q-SWITCH LAZER TÜRLERİ

Kullanılan en yaygın Q-Switch lazerler, 1064 nm ve 532 nm dalga boylarını üreten Nd:YAG lazerlerdir. Q-Switch Nd:YAG lazer iki enerji frekansı kullanır; Daha derin cilt katmanlarını hedeflemek için 1064 nanometre ve hiperpigmentasyon ve daha yüzeysel katmanları ele almak için 532 nanometre. Lazerle dövme silme söz konusu olduğunda Q-Switched Nd:YAG lazer, mürekkep pigmentini hedefler ve güçlü enerji patlamaları yoluyla onu daha küçük parçacıklara ayırır. Mürekkep daha sonra kan dolaşımına emilir ve sonunda vücuttan atılır.

2021 YILI Q-SWITCH LAZER KARŞILAŞTIRMASI

Birçok lazer firması Q-Switch lazer üretmektedir. Peki bu lazerler arasında seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekir? 

Diğer tüm medikal estetik lazer cihazlarında olduğu gibi Q-Switch lazerlerde de en önemli unsur kullanılan teknolojinin arkasındaki bilimdir. Bu nedenle cihazı üreten lazer firmasının AR-GE yatırımları, global bilinilirliği ve elbette kullandığı patentli teknolojiler önem kazanıyor.

İlginizi Çekebilir:  2016 Lazer Cihazları İncelemesi ve Fiyatları

Günümüzde en çok kullanılan Q-Switch lazerler arasında Lutronic Spectra ve Fotona firmasının Q-Switch lazer cihazlarını sayabiliriz.  

Bir Q-Switch lazerde olması gereken en önemli özellik lazer ışınının homojen olarak dağılması ve cihazın yüksek tepe gücüne sahip olması. Fotona ve Spectra Q-Switch lazer cihazlarını karşılaştırdığımızda her iki cihazın da lazer ışınını homojen dağıttığını ve yüksek tepe gücüne sahip olduğunu görüyoruz. Ancak Fotona çok yüksek fiyatlara satılıyor, bu da haliyle bir dezavantaj. 

Spectra ise melazma tedavisinde FDA onayını ilk alan Q-Switch cihazı. Spectra Q-Switch Lazer, Hollywood ünlülerinin tercih ettiği ve bu nedenle ’’Hollywood Laser Peel’’ olarak adlandırılan uygulaması ile son yılların en popüler Q-Switch lazer cihazı. Hollywood Laser Peel, özel Spectra solüsyonu ile uygulanan gelişmiş bir karbon peeling yöntemi. Bu yöntemde Spectra cihazının özel modu olan Spectra modundan yararlanılıyor ve hem epidermis hem de dermiste güçlü bir ısıtma sağlanıyor, fibroblastlar ve kolajen sentezi uyarılıyor. Spectra’nın çift mod kapasitesi ile klasik karbon peelingden beklenenin ötesinde sonuçlar, yüksek hasta memnuniyeti sağlıyor. 

Spectra Gold Toning başlığı da bir diğer önemli özellik. Spectra Gold Toning başlığı, yüksek hemoglobin absorbsiyonuna sahip 585 nm dalga boyunu nanosaniye atım süresinde kullanılıyor. Spectra Gold Toning ileri bir tedavi tekniği. İnflamatuar akne, akne izleri, akne sonrası kızarıklıkları, yaygın yüz kızarıklıkları, melazma, PIH ve birçok cilt lekesi Gold Toning ile tedavi ediliyor. Spectra, bir Q-Switch lazerden beklenenin ötesinde aktif aknede de etkin sonuçlara sahip. 

Hem Spectra hem de Fotona tüm renkteki dövmeleri silmek için opsiyonel dye başlıklarına sahip. Spectra standart paketin içinde dye başlıkları ücretsiz olarak satıyor. Fotona ise opsiyonel olarak ek ücretle satıyor. Bu da yine bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir diğer Q-Switch lazer ise Revlite. Revlite Fotona’dan da daha yüksek fiyata satılıyor ve cihazın teknolojisi karbon peeling yapılmasına izin vermiyor. Karbon peeling uygulaması yapmayan Q-Switch cihazı çok tercih edilmiyor. Bir de aşırı yüksek fiyat söz konusu olunca haliyle Revlite rekabette bir hayli geride kalıyor.

EN İYİ Q-SWITCH LAZER CİHAZLARI

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında mukayese ettiğimiz Q-Switch lazerler arasında, hem teknolojik olarak hem de fiyat avantajı olarak Lutronic Spectra’nın öne çıktığını söylemek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz