NdYAG Lazerler Epilasyonda Kullanılmamalı

0

Nd:YAG lazerler epilasyonda kullanılmamalı
Lazer epilasyon konusunda kaliteli bilimsel araştırmaya çok nadir rastlanıyor. Son yıllarda, piyasadaki araştırmaları eleyerek, kaliteli olanlarını seçen bir bilimsel derleme, Nd:YAG lazer ve Ruby lazerlerin etkisiz olduğu kanaatini ortaya koydu. Bu da bu lazerlere çok prestij kaybettirdi.

Ruby lazerler zaten bu araştırmadan çok önce, ortadan kaybolmuştu.

Peki Nd:YAG lazer ne alemde? Aleksandrit lazer üreticileri, Nd:YAG lazeri cihazlarına ekleyerek yeni bir icat yaptılar. Çünkü yıllar önce, aleksandrit lazer kullanıcılarının, mırıldanmalarla başlayan iki şikayeti feryatlara dönüştü:
– Yüz bölgesinde başarılı sonuç alamıyoruz!!
– Yüzde ve boyunda uygulama sonrası yeni kıllanma tetikleniyor!!

Şikayetlerinin ayyuka çıkması, üreticileri yeni bir arayışa yöneltti ve bu icat gerçekleşti. Aleksandrit laserlere Nd:YAG eklendi: Yeni jenerasyon, harika cihaz! Acaba?
Bu icadın kendisi, iki şeyin kabulü anlamına geliyor:
– Aleksandrit lazerle yüzde başarılı sonuç alınamıyor.
– Sayısı rahatsızlık verecek derecede fazla insanda yeni kıllanma tetikliyor.

Sonuç: Aleksandrit lazer yetmiyor.
Çözüm: Yanına Nd:YAG ekleyelim.

Peki neden en baştan Nd:YAG lazer almıyoruz? Çünkü bu da yetmiyor.
İkisi bir araya gelince sorunlar çözüldü mü? Henüz yeni, göreceğiz. Ama çözüleceğini düşündüren makul bir öngörü yok.
Öngörü şu: “Yüzde başarılı sonuç alamıyorsak, Aleksandrit dozunu yükseltiriz. Ama o zaman yanık olur, lekelenme olur. O zaman yüzde yan etki ihtimali daha düşük Nd:YAG lazer kullanırız. Böylece daha yüksek enerji verebiliriz.

Nd:YAG laser dalga boyu, kıl ve epidermisin rengine daha zayıf etki gösterir. Bu nedenle enerjiyi, yan etkiden korkmadan daha da artırabiliriz. Böylece daha iyi sonuç alırız.”

Peki ama, lazerin etkisi daha zayıf olunca, enerjiyi yükselterek sadece eksiğimizi telafi etmiş oluyoruz. Sonuçta ne sağlıyoruz: Hiç. Nd:YAG laser bir etki sağlıyorsa neden tek başına önerilmiyor da Aleksandrit laserin yanına koyuyoruz?

İlginizi Çekebilir:  En İyi Lazer Epilasyon Cihazları 2016

Aleksandrit yüzde işe yaramıyor, kıllanmayı artırıyor, üstelik masraflı, Nd:YAG etkisiz. İkisi bir araya gelince sonucu merak mı ediyoruz? Alırız bir cihaz kullanırız, görürüz. Belki iyi de olabilir, ama fos da çıkabilir. Kaybımız ne olur? Hesap kolay: Maliyetler, bir araba fiyatı. Muhtemel kayıp bunu ölçü alarak hesaplayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz