LAZER VE IPL CİHAZI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

1

BÖLÜM 1

Teknoloji her gün değişiyor. Cep telefonu ya da bilgisayarlarda dahi, bir önceki gün yapılamayan ya da zorlukla yapılan işler, ertesi gün kolaylıkla uygulanabilir hale geliyor, hayret ediyoruz.

Lazer epilasyonun hızla geliştiğinden ve yaygınlaştığından daha önce bahsedildi. 10-15 yıl önce sadece İstanbul’da, o da birkaç “zengin” mahallesinde varken, artık her mahallede, küçük illerde, büyük ilçelerde birden fazla var.

Bu kısa süreç içinde teknolojide gelişmeler de oldu. Bu gelişmeler: Ağrıyı azaltmak, muhtemel yanıkları azaltmak, etkiyi artırmak için yapıldı. Araştırma ve deneylerle sağlanan bu gelişmeler sonunda artık lazer ve IPL sistemleri, klasik yöntemlerin önüne geçti.

Ancak, 10 yıl öncekine göre bir adım atmamış cihazların da piyasada hala talep bulduğunu görüyoruz.

Peki bugün vardığımız bu modern teknoloji noktasında, lazer ve IPL cihazlarında aranması gereken “olmazsa olmaz” özellikler neler olmalıdır?

SOĞUTMA
Bir kere artık lazer / IPL cihazı soğutmalı olmalıdır. Yapılan bir atışta, lazer gücü herhangi bir nedenle fazla gelebilir. Ya da kişi çok hassas olabilir. Epilasyon yapılan kişinin canı yanar ve bunu ifade eder.

Bu durumda hemen bölgeyi soğutmak, ağrıyı keser, meydana gelen tahribatın büyümesini önler, belki bir yanığı önler. Ancak bu milisaniyeler işidir: Atış yapılan yere elle buz bastırmak, geç olabilir. Bu şekilde çalışmak, işlem süresini de çok uzatıyor.

Soğutma cihazları, zaten derinin üzerinde ya da deriye yönelmiştir. Anında soğutur, tehlikeyi önler, üstelik ağrıyı azaltır, konforu artırır.

Bu çok yeni keşfedilmiş bir özellik değildir. Buz ta başından beri kullanılıyor, vazgeçilmez. Tüm ciddi üreticiler, soğutmanın gereğini görüp, buzu kaldırmak için cihazlara soğutma eklediler. Yani soğutmanı yerini, net bir anlatımla özetlemek gerekiyorsa, ifadenin şöyle olması gerekir:
1. Lazer/IPL epilasyonunu modern çağında
soğutmalı olmayan cihazlar kabul edilemez.

Soğutma, soğuk hava üflemeli, sprey üflemeli ya da cilde temas eden metal veya kristal soğutma çubuğu-penceresi ile yapılabilir.

HAVA SOĞUTMA
Tüm lazer üreticileri, hava soğutma cihazlarını, bir tek firmadan sağlıyor: Zimmer. Hava soğutma cihazları çok güzel. Hava ısısı ayarlanabiliyor. Anında havayı üfleyip sorunu hallediyor. Ancak hava soğutmanın kusurları da var.
Hava soğutmanın da kusurları var dedik:

I. Ekstra masraf. Türkiye’de hemen hemen kural gibi, soğutma cihazı eklemek için 10 bin dolar talep ediliyor. Aldığınız epilasyon cihazının fiyatına, bir de bunu ekleyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  IPL mi Lazer Epilasyon mu?

II. Yer. Koca lazer cihazının yanında, bir de soğutma cihazı yer kaplıyor. Gövdesi bir yana, upuzun hortumu da ayakaltında dolaşıyor.

Lazer/IPL operatörünün çalışırken sağa sola dönmesi, uzanması, uygulama yapılan kişinin kolunu bacağını çevirmesi sıkışık ortamda zor oluyor. Bir lazer hortumunun yanında ikinci bir hortumun varlığı, iki cihazın hareket alanını daraltması, operatöre basacak ve kımıldayacak yer bırakmayabiliyor. Kavanoz düşürme, jel düşürme, prob düşürme!! Gibi bir sürü istenmeyen küçük kazalar görülebiliyor, ayrıca çalışma da oldukça yavaşlıyor.

III. Teknik. Hortum ve soğutma kafasının ağırlığı, operatörün eline çok yük bindiriyor. Yüze, omuza uzanmak isteyen operatörün eline lazer ve soğutma hortumları arkadan asılıyor. Operatörün, yorgun ve rahatsız kolu uygulama tekniğini de bozuyor.

IV. Voltaj. Bir priz daha lazım. Bunlar çok enerji çeken cihazlar. Odanın tesisatı çok uygun değilse sigortalar atabiliyor. Tesisat sağlam olmalı, gerekirse sigorta kutusuna kadar yeniletiliyor.

V. Oda ısısı ve ses. İki cihazın birden çalışması odayı hamama çevirebiliyor. İki cihazın gürültüsünü de unutmayalım.

Lazer cihazlarının en büyük sorunu iyi soğutma gerektirmesi. İçindekji sistemler yeterli soğutmayı sağlıyor. Ama oda ısındıkça cihazın ısı kaybı zorlaşıyor. Bu durumda cihazın sigortası atabiliyor.

Sonuç: Epilasyon yapan – yaptıran ter içinde, gürültüden başları şişmiş, lazer cihazının sigortası atınca da uygulamanın bitişinin gecikeceği belli olmuş, sinirler iyice geriliyor.

SPREY SOĞUTMA

Spreyle sağlanan soğutmanın derecesi ve atış zamanı, istendiği gibi ayarlanabiliyor. Sprey, klorlu-florlu hidrokarbon, ancak ozonla geçimli ve yanıcı parlayıcı değil. Ancak sprey kullanımı hem zahmetli: Elbette depo boşaldıkça sprey doldurmak gerekiyor. Sadece doldurması değil, bulundurulması, eldeki yedeklerin takibi, siparişi, teslimatı da zahmet. Birinin kafa yorması gerekiyor.

Hem de masraf: Sprey doldurmak fatura ödemek demek.

Biraz da tehlikesi var: Lazer gibi bunun da ayarı var, soğutma gücünü ayarlamak gerekiyor. Ayar iyi yapılmaz ya da unutulursa, soğuk yanık da yapabilir.

KONTAK SOĞUTMA
Kontak soğutmanın her türlüsünde yukarıdaki kusurların hiç biri bulunmaz. Operasyon odalarında biraz bulunmuş, Lazer/ IPL epilasyon uygulamalarını biraz izlemiş, biraz da araştırma okumuş bir insan, kontak soğutmanın, en verimli, işlevli ve emniyetli yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebilir.

1 Yorum

  1. Merhaba ben evde philips lumea ipl lazer kullanıyorum . Lazer masanin ustundeyken arkasını cevirip dereceyi ayarlarken makine masanin seyiyle atış düğmesine bastı bi sn ye bilr surmedi atış falan yapmadi (basılı kalmadı)o sirada sonra ben normal bi sekilde kullandim vücudumda her şey normaldi daha öncede böyle şeyler yaşadım makine şu an normal calisiyo isigi falan hep cildimdeyken atis yapti ama bunun gibi küçük sakarliklar yasadim. Acaba cilt sensoru zarar görmüş mudur ? Napmaliyim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz