Lazer Epilasyon ve Yan Etkileri

0

LAZER EPİLASYONDA YAN ETKİLER
Yapılan çalışmalar sonucunda belirli kıl ve cilt tipleri için üzerinde anlaşmaya varılmış, ideal etki – minimal yan etki sağlayacak lazer parametreleri mevcut değildir. Öte yandan, lazer ile epilasyon çok farklı cihazlarla, pratikte önemli ölçüde, kullanan hekimin şahsi tecrübesine dayanarak  yaygın bir şekilde uygulanıyor.

Bu uygulamalarda çalışma yöntemi, üretici firmaların tavsiye ettiği, kuşkusuz yeterince denenmiş başlangıç parametreleriyle test atışları yaparak başlıyor. Test atışlarının gözlenmesinden sonra doz ve diğer parametreler hedef dokudan alınan cevaba ve komşu dokulardaki reaksiyona göre yeniden ayarlanabilir. Günümüzde artık lazer epilasyon yaptıran hastalarda yeni FDA sertifikalı orjinal cihazlar ile yan etki görülmese de, halen çalışan eski tip lazer epilasyon cihazları için olabilecek yan etkiler şunlardır,

AĞRI
Kuşkusuz lazer uygulaması ağrılıdır. Çeşitli tür uygulamalarda ve lazerlerde farklı ölçüde ağrı olmaktadır. Kişilerin değişken ağrı eşikleri de göz önüne alınırsa ağrıyı değerlendirmek güçleşir. Bununla beraber birçok vak’ada soğutma dahil olmak üzere, ağrıya karşı önlem almadan epilasyon yapılabilir. Tedavi öncesi ve sonrasında buzla soğutma, ağrıyı önemli ölçüde azaltır. Soğuk jel için de aynı şey söylenebilir. Birçok merkez sadece buz veya buzu soğuk jelle birlikte uygulayarak hastalardan ciddi bir şikayet duymadan çalışmalarını sürdürüyor. Bu yılbaşında lansmanı yapılan BuzLazer™ Soprano lazer cihazıyla teknoloji son noktasına gelmiştir, acı ağrı tamamen ortadan kalkmıştır.
Soğutma cihazı kullanan merkezler de başka bir uygulamaya gerek duymadan çalışıyorlar.

 

Literatürdeki çalışmalarda ağrıdan genellikle “hafif derecede bir rahatsızlık” ya da “güneş yanığı gibi bir duygu”dan bahsediliyor ve çoğunlukla anestezisiz veya sadece soğutma ile bazen EMLA ile çalışıldığı bildiriliyor.

 

ERİTEM
Lazer epilasyonda perifoliküler veya diffüz, ödem ile birlikte olabilen eritem, hemen her uygulamadan sonra görülebilen bir durum. Hafif ve perifoliküler bölge ile sınırlı bir ödem ve eritem, epilasyonda optimal etki göstergesi olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir:  Buz Lazer Epilasyon Nedir, Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz