2023 Lazer Epilasyon Cihazları Karşılaştırması & Fiyatları

0

Sizler için 2023 yılına girdiğimiz bu günlerde lazer epilasyon cihazlarını ve fiyatlarını inceledik.

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyen birçok kişi lazer epilasyondan yararlanıyor. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen lazer epilasyona ilgi her geçen gün artıyor. Bu nedenle lazer epilasyon yapma yetkisi olan birçok doktor, kliniğinde/muayenehanesinde lazer epilasyon uygulaması yapmak istiyor. Aynı zamanda hastanelerin dermatoloji birimlerinde de lazer epilasyon birimleri kuruluyor. Piyasada birçok lazer epilasyon cihazı bulunmakta. Bu kadar çok seçenek arasından doğru lazer epilasyon cihazını nasıl bulursunuz?

Alexandrite Lazerlere Talep Azalmaya Devam Ediyor

Alexandrite lazerler, uzun yıllar boyunca lazer epilasyonda en sık kullanılan lazerler oldular. Alexandrite, açık tenli ve koyu renk kıl tipine sahip kişiler için ideal bir dalga boyudur. Ancak melanin absorpsiyonunun yüksek olması nedeniyle ciltte yanıklara, pigmentasyon bozukluklarına ve izlere neden olabileceği için koyu renkli cilt tiplerinde kullanılması güvenli değildir. Bronz tenlerde de güvenli olmadığı için yaz aylarında Alexandrite lazerlerle çalışmak risklidir. Bu nedenle Alexandrite lazer tek başına tüm cilt tipleri için yeterli olmaz, mutlaka yanına Diyot veya Nd:YAG lazer almak gerekir. Bu da kullanıcılar için ikinci bir maliyet anlamına gelmektedir. 

Alexandrite lazerlerin bir diğer dezavantajı ise işletme maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Alexandrite lazerlerde chamber/head, flaslamp, window, distance gaude, lens gibi birçok sarf gereksinimi vardır. Bu lazerlerin hemen hepsinin ithal lazerler olması nedeniyle, sarf giderleri de döviz kurlarındaki artıştan etkilenmektedir. Her geçen gün artan döviz kurları ile oldukça yüksek sarf maliyetleri ortaya çıkmaktadır ki bu da Alexandrite lazerlere olan talebin azalmasına neden olmaktadır. Nitekim bu konuyu 2022 yılındaki bir yazımızda ele aldık ve öngörümüz büyük oranda doğru çıktı. 2022 yılında Alexandrite lazerlere talep azaldı, bu talep azalmasının 2023 yılında da artarak devam edeceğini söylemek mümkün.

Alexandrite lazerlerin fiyatlarına gelecek olursak;

Candela Lazer: Candela lazerlerde uzun yıllardır olduğu gibi bu yıl da herhangi bir teknolojik yenilik yok. Standart 18 mm spot genişliği ile atış yapan lazerler bu yıl da devam ediyor. Candela lazerler kryojen gazı ile cilt soğutma yapıyor. Kryojen gazı da ek bir maliyet olduğu için işletme maliyetini artıran bir unsur. Cihaza istendiğinde hava soğutma cihazı da eklenebiliyor. Zimmer marka hava soğutma cihazı 6.000 Euro civarında, bu da kullanıcıya ayrıca ek bir maliyet getiriyor.

Candela lazerler, hem tek başına Alexandrite lazer hem de Alexandrite + Nd:YAG lazer olarak satılmaktadır. Elbette Alexandrite + Nd:YAG kombinasyonuna sahip olan cihazların fiyatları daha yüksektir. Candela Alexandrite lazerlerin fiyatları yaklaşık 70.000 USD, Alexandrite + Nd:YAG lazerlerin ise 110.000 USD civarındadır.

Cynosure Lazer: Cynosure lazer epilasyon cihazlarında da bu yıl herhangi bir teknolojik yenilik yok. Elite IQ cihazı 2020 yılında piyasa sürüldü, ancak geçtiğimiz 2 yıl boyunca ülkemizde ilgi görmedi. Bunun en büyük nedeni ise, cihazda görsel tasarım dışında herhangi bir yenilik olmaması. Cynosure lazerler de Candela cihazları gibi uzun yıllardır 18 mm spot genişliği ile atım yapan cihazlar. İstendiğinde opsiyonel olarak daha büyük spot genişliğinde başlık satın alınabiliyor. Ancak bu da ek bir maliyet anlamına geliyor. Cilt soğutma için de ayrıca Zimmer gibi bir hava soğutma cihazı almak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Lazer Epilasyon Cihazları 2024

Cynosre Alexandrite lazerler 80.000 USD, Alexandrite + Nd:YAG modelleri ise 110.000 USD gibi fiyatlara satılıyor.

Clarity II Lazer: Clarity II, 25 mm spot genişliğinde atım yapması ile ilk piyasaya çıktığı zaman ilgi görmüştü. Ancak 25 mm spot ile atım yapılması, cihazın chamber’ının çabuk bitmesine neden olunca Clarity II cihazına ilgi azaldı. Eski Clarity cihazlarının en önemli özelliği chamber’ın seramik olması ve neredeyse hiç chamber değişimi olmamasıydı. Clarity II de ise chamber’ın 4-6 milyon gibi az bir atım sayısında dahi değişmesi elbette cihazın işletme maliyetini oldukça fazla arttırmış durumda. Mevcut kullanıcıların da bu durumdan bir hayli şikayetçi olduğunu duyuyoruz. Dolayısıyla Clarity II cihazlarının 2023 yılında da ilgi görmeyeceğini söylemek mümkün.

Clarity II Alexandrite lazerler 85.000 USD, Alexandrite + Nd.YAG lazerler ise 95.000-100.000 USD arasında satılıyor.

Alexandrite lazerlerle ilgili güncel bilgileri yukarıda özetlemeye çalıştık. Verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı üzere her geçen gün artan işletme maliyetlerinden dolayı Alexandrite lazerler eskisi kadar ilgi görmüyor. Bunda hastaların konforlu lazer epilasyon arayışlarının payı da oldukça fazla. Bu bağlamda, neredeyse tamamen ağrısız lazer epilasyon sunan Buz Lazer epilasyona talep her geçen gün artıyor.

Buz Lazer Cihazlarına Talep Artarak Devam Ediyor

Buz Lazer, lazer epilasyonda kullanılan 3 dalga boyunu aynı sistemde sunuyor. Alexandrite, Diyot ve Nd:YAG lazer dalga boylarının aynı sistemde olması tüm cilt tiplerinde güvenli lazer epilasyon yapılabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda da tüm kıl tiplerinde etkili sonuçlar alınabiliyor. Neredeyse tamamen ağrısız olması, yaz/kış her mevsimde güvenle uygulanabilmesi ve etkili sonuçlara sahip olması nedeniyle hastalar Buz Lazer epilasyonu tercih ediyorlar. Hastalardan gelen talepler doğrultusunda lazer epilasyon için Buz Lazer cihazlarını tercih eden merkezlerin, kliniklerin sayısı da haliyle çoğalıyor.

Buz Lazer hastalar kadar kullanıcılar için de oldukça avantajlı bir sistem. Alexandrite lazerlerde olduğu gibi flashlamp, chamber, window gibi sarf malzemeleri Buz Lazer cihazları için gerekmiyor. Dolayısıyla işletme maliyeti oldukça düşük. 

Buz Lazer cihazlarının en son modeli olan Soprano Titanium cihazında, hem 4 cm™’lik yeni Quattro başlığı hem de Soprano Ice Platinum cihazındaki 2 cm™’lik başlık yer alıyor. Her iki başlık da iki yıl limitsiz atım garantisine sahip. Bu da kullanıcılara minimum iki yıl hiçbir ek maliyet gerekmeden cihazı kullanma imkanı sağlıyor ve dolayısıyla yatırımı daha kısa sürede geri döndürme olanağı sunuyor. 

Buz Lazer cihazlarının başarısından dolayı taklit ve sahte Buz Lazer cihazlarının da sektörde satıldığını duyuyoruz. Gerçek Buz Lazer cihazları; Soprano Ice, Soprano Ice Platinum ve Soprano Titanium’dur ve hepsi tüm cilt tiplerinin lazer epilasyonunda FDA onayına sahiptir.

Buz Lazer cihazları, modeline göre 55.000-90.000 Euro arasında değişen fiyatlara satılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz