Alex Plus

0

Alex Plus cihazı, ismi itibarıyla Alexandrite lazer cihazı olduğu izlenimini yaratsa da aslında bir IPL cihazıdır.

İstenmeyen tüylerle mücadelede en etkili yöntem olan lazer epilasyona ilgi her geçen gün artıyor. Günümüzde milyonlarca kişi daha pürüzsüz ve tüysüz bir cilde kavuşmak için lazer epilasyon yaptırıyor. Etkili ve kalıcı bir lazer epilasyon için uygulamada kullanılan cihazlar en önemli etkendir. Lazer epilasyon güvenlik kaydı olmayan cihazlarla yapıldığında sonuç alınamadığı gibi ciddi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle uygulamada kullanılan cihazların FDA onayına sahip medikal cihazlar olması çok önemlidir.

Lazer epilasyonda Alexandrite, Diode ve Nd:YAG dalga boylarına sahip cihazlar kullanılır. Her bir dalga boyunun hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur. Alexandrite lazer cihazları 755 nm dalga boyuna sahiptir. Yoğun melanin emilimine sahip Alexandrite dalga boyu açık tenli, koyu renkli kıllara sahip kişiler için idealdir. Ancak koyu tenli kişiler ve açık renkli tüyler için uygun değildir.

Alex Plus Epilasyon Cihazı Nasıl Uygulanır?

Alex Plus cihazı, ismi itibarıyla Alexandrite lazer cihazı olduğu izlenimini yaratsa da aslında bir IPL cihazı. IPL ve lazer birbirlerinden farklı teknolojilerdir. Aralarındaki temel fark kullandıkları ışık kaynağıdır. IPL yoğunlaştırılmış ışık sistemidir, geniş bant aralığında ışık üretir ve etrafa saçılarak yayılır ve dolayısıyla yan etki riski yüksektir. Lazer ışını ise çevre dokuya saçılmadan düz bir demet halinde yayılır.

Alex Plus, 610 nm-1200 nm arasında geniş bantlı bir IPL cihazıdır. Bu nedenle Alex Plus cihazı, Alexandrite lazer kategorisinde incelenemez. Tüm IPL cihazlarında olduğu gibi kullanılan dalga boyu aralığında kalan tüm hedef klomoforlar tarafından emilir. Lazer epilasyonda hedef klomofor melanin iken, örneğin damar tedavisinde hedef klomofor hemoglobindir. Atım esnasında dokuda bulunan tüm bu klomoforlar tarafından emilmesi yan etki riskini arttırır. Günümüzde lazer epilasyon amacıyla kullanılan FDA onayına sahip güvenli IPL cihazları da vardır. Ancak yakından incelediğimizde Alex Plus cihazının FDA onayının da olmadığını görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir:  Son Çıkan Lazer Epilasyon Cihazları 2023

Güzellik merkezlerinde kullanımı olan Alex Plus medikal cihaz olmadığından hekimler tarafından tercih edilmemektedir. Cihaz entegre soğuk hava sistemi ile cilt soğutma yapıyor. Pulse’lı ışıma teknolojisi kullandığı belirtilen cihaz hakkında teknik veri paylaşımına rastlayamadık. Bu nedenle bu pulse’lı ışıma teknolojisinin benzer cihazlardaki atımlardan bir farkı olup olmadığı hakkında detaylı bilgi veremiyoruz.

Kılı 3 boyutuyla tahrip ettiği belirtilen cihaz, bunu nasıl gerçekleştirdiği hakkında teknolojik veri ve tıbbi çalışma sunamıyor. IPL ve lazer teknolojileri farklı teknolojiler kullansalar da etki mekanizmaları aynıdır; kıl kökünü ısı hasarı ile tahrip etmek. Dolayısıyla; kılı 3 boyutlu tahrip etmenin tıbbi karşılığı bulunmamakta. 

Alex Plus Epilasyon Cihazı Fiyatları

Cihazın satış fiyatı 65.000 TL+ % 18 KDV.

Yukarıda kısaca değindiğimiz gibi lazer epilasyonda farklı dalga boylarına sahip cihazlar kullanılmakta.

Bu cihazlar arasında FDA onayına sahip, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan cihazlar mevcut; Diode lazer epilasyon cihazları arasında Buz Lazer, Alexandrite lazer epilasyon cihazları arasında ise Candela ve Clarity gibi. Bu dünya markaları en çok tercih edilen cihazların başında gelmekte. Yüksek güvenlik kaydına sahip bu cihazlar ülkemizde de doktorlar ve klinikler tarafından yaygın olarak kullanılmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz