Buz Başlık (Sapphire) Lazer Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Lazer epilasyon yöntemleri arasında içinde BUZ kelimesinin geçtiği birçok sisteme rastlıyoruz. Buz Başlıklı Lazer de bunlardan bir tanesi. Lazer epilasyonda devrim niteliğinde teknolojilere sahip orijinal Buz Lazer cihazından sonra lazer epilasyon ve buz kelimelerini sık sık bir araya gelmeye başladı. Bunlardan biri olan Buz başlıklı lazeri yakından inceledik.

Buz Başlıklı (Sapphire) Lazer Nedir?

Buz başlıklı Sapphire lazer cihazını incelerken ilk dikkati çeken FDA onayının olmaması. FDA onayı, cihazın vaat ettiği tedaviyi yan etkisiz bir şekilde yaptığını klinik çalışmalarla kanıtladığı anlamına gelir. FDA onayı olmayan cihazların sağlığı tehdit edebileceği unutulmamalıdır. Cihaz orijinal Buz Lazer gibi ütüleme tekniğine sahip değil. 

Buz Başlıklı (Sapphire) Lazer Nasıl uygulanır?

Geleneksel lazer atım teknolojisi ile uygulama yapılıyor.

Cildi -10 dereceye kadar soğutan başlığa sahip. Soğutmayı hidrojen gazı ile yapıyor. -10 derece gibi aşırı soğutmanın ciltte sorunlara yol açabileceğinin de altını çizmek gerekiyor.

Buz başlıklı lazer ile epilasyonda cilt t ipi 4 ve üzeri için seans sayısının artabileceğini belirtiliyor. Ülkemizdeki cilt tipleri daha çok 3-4 olduğundan bu dezavantaj. Koyu tenli kişilerde pulse süresi 100-400 milisaniyeye çıkarılarak uygulama yapılabildiği söyleniyor. Bu çok teknik bir konu ancak bu konuyu biraz açmak gerekiyor. Kılın ısının yarısını kaybedene kadar geçen süre birkaç milisaniyedir. Yani 100-400 milisaniye gibi uzun atım aralıklarında kıl soğur ve dolayısıyla kıl kökünü tahrip edebilecek ısı enerjisine ulaşılamaz. Bu nedenle cihazın koyu ve bronz ten epilasyonuna uygun olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla yazın kullanılması da uygun değil. Seans aralığı diğer diode cihazlarındaki gibi 2 ayda bir olarak öneriliyor. Cihazın satış fiyatı 33.000 Euro.

İlginizi Çekebilir:  Ulase

Orijinal Buz Lazer

2015 yılında global lazer markası Alma Lasers tarafından geliştirilen Soprano ICE cihazı, lazer epilasyonda devrim niteliğinde teknolojilere sahip. Ülkemizde distribütör firma tarafından Buz Lazer olarak lanse edilen cihaz, FDA onayına sahip medikal bir cihaz.  Buz Lazer marka tescili de yine distribütör firmaya ait. Kullandığı ütüleme tekniği ve cildi -3 dereceye kadar soğutan ICE teknolojisi ile acısız, yan etkisiz, hızlı ve konforlu uygulama imkanı sunuyor. Buz Lazer cihazının başarısından esinlenerek buz başlıklı lazer, buzlu lazer, buzlu başlık gibi buz türevlerinde isme sahip birçok cihaz piyasaya sunulmakta. Bu cihazların hiçbirinin FDA olmadığı gibi teknolojileri hakkında da detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olmuyor.

Sadece BUZ kelimesini öne çıkararak orijinal Buz Lazer cihazı ile rekabet etmeye çalışıyorlar.

Ancak seçkin klinikler ve bilinçli tüketiciler bu tür cihazlar itibar etmiyorlar.

Yukarıda bilgi verdiğimiz buz başlıklı lazer cihazının etkinliği ve sonuçlarının kalıcılığı hakkında da fazla bilgi edinemedik. Hakkında klinik çalışma olmaması nedeniyle etkinliği için bilimsel yorum yapmak mümkün olamıyor. Lazer epilasyon yöntemleri ve cihazları arasından hangisi tercih edilirse edilsin mutlaka cihazın FDA onayının olması gerektiğinin önemini bir kez daha hatırlatma fayda var. Buz Lazer konforunda ağrısız, güvenli ve etkili bir lazer epilasyon için sadece FDA onaylı orijinal Buz Lazer cihazını tercih etmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz