Alexandrite Lazer Cihazı Almamak İçin 9 Neden?

0

Alexandrite lazer teknolojisinde yaklaşık 15 yıldır hiçbir ciddi gelişme görülmedi.

Sadece:

1. Sprey soğutma sistemleri bazı alexlerin gövdesine eklendi. Nedeni: Alex laser teknolojisi kontak soğutmaya müsait değil.
2. Sprey soğutma eklenmeyen alex laserler ise Zimmer ile kardeş oldular. Neden aynı: Alexandrite laser teknolojisi kontak soğutmaya müsait değil.
3. Bir diğer teknolojik değişim de gerileme yönünde oldu, alex laserlerde hız düştü. 1995’lerde 5 Hertz hızında Alex laserler vardı. Bugün –daha hızlıları çıkması beklenirken, en babayiğiti 3 hertz, o da küçük probla. Nedeni: Yoğun çalışmada aşırı ısınma ve chamber arızaları.

Nedenler: İşte size DOKUZ neden:

1. NEDEN Alex laser ağrılıdır ve koyu renk ciltlerde yanık ve pigment değişimi gibi yan etki riskleri 1995 yılındakinin aynıdır. Ağrı hasta kaçırıcıdır. Yan etki ise hiç istenmez. Bu nedenle hava veya sprey soğutma şarttır. 2010 yılına geldiğimiz teknoloji çağında artık acısız ve hastayı kızartmayan lazer cihazları tercih edilmektedir, halen alex cihazlarına sahip olan kişilerde hızla bu cihazları ellerinden çıkartmaya başladığı görülmektedir.

2. NEDEN Alex laserde eliniz cebinizden çıkmaz. Öncelikle laserin kendisi de sarf malzemesi gerektirir, a. Flaşlambalar her1 milyon atışta yenilenmelidir. 3 000 civarı bir para periyodik olarak ödenir. Ayrıca, b. Chamber arızası 20 000 doların üzerindedir. Cihazın taksitleri biter bitmez çıkması en şok edici durumdur. Defalarca yaşandı, üç yılı geçen kullanıcılar içinde oldukça sıktır, garanti süresi içinde bile arızalanan chamberler var. c. Sprey masrafı. Sprey soğutma kullanıyorsanız, bunun stoklanması, stokun takibi, vaktinde siparişi ve faturanın ödenmesi gerekir. Bunlarla bir personelin ilgilenmesi de gerekir, Sprey biterse çalışmanız yatar, her yerde de bulunmaz CHAMBER ARıZASı NEDEN OLUYOR? Alex laserlerin hızlarının düşürülmesinin sırrı da burada yatıyor. – Laser sistemleri düşük verimle çalışır. Yani: Verdiğimiz elektrik enerjisinin çok azı lasere dönüşür, kalanı ısıya döner. – Bu nedenle, otomobil motorunda olduğu gibi, radyatör ve devirdaim yapan su ile soğutulur. Laseri soğutmak için sadece fan yetmez. – Chamber nedir? Aleksandrit kristali, kuvvetli bir ışıkla uyarılarak laser elde edilir. Kristal çubuk ve iki yanında yer alan kuvvetli flaşlambalar, kalınca metal bir kutunun içindedir. Bu kutu Chamber (oda) olarak adlandırılır. – Sokakları ışıl ışıl yapacak kadar kuvvetli bu lambalar, küçücük oda içindeki kristale çakarak kristalden laser çıkarır. Ancak lambalar ışığın yanında bol bol ısı da üretir. – Odadan süreklı su geçer ve ısıyı alır, su radyatörde soğutulur. Su motoru ve radyatör fanları sürekli çalışır. – Üst üste alınan sırt, bacak, tüm vücut epilasyonları laser yatırımcısının isteyeceği bir şeydir. Çünkü: cihazlar pahalıdır, taksitler ve borç yüklücedir. Ancak aralıksız çalışmalar Alex laser için aşırı yüklenmedir, soğutma sisteminin kapasitesini aşar, cihaz ısınmaya başlar. Laser odasında aşırı ısınan su, artan basıncın sürekli zorlaması, sonunda chamberden sızıntıya neden olur. (Kullanıcılar arasında yıllardır bilinen adı: Chamber patladı) Çare: Artık çoğu Alex laser en fazla 3 Hertz hızında çalışıyor. Sonuç: Alexandrite lazer cihazları yavaşladı ve artık tercih edilmez duruma geldiler.

İlginizi Çekebilir:  Diode Lazer Nedir ?

3. NEDEN Herhangi bir hastane ya da klinikte, laser odasının yakınlarında yanmış kıl kokusu hissedilir. İnsan proteinlerinin yanması sonucu oluşan karakteristik koku, oda içinde göz yaşartıcı düzeye çıkabiliyor. Bizzat yaşanmıştır. Bu koku operatörü, hastayı rahatsız eder. Bu arada her laser atışında, patlayıcı absorbsiyonlar, kılların küllerini ve kısmen yanmamış parçalarını havaya saçar. Partiküllerin havada uçuştuğunu görebilirsiniz. Uçuşan kılların laser probundaki veya gövde içindeki lenslere ya da fiberin ucuna yapışması, arıza demektir. Hasta seans boyu, operatör ise gün boyu bu sevimsiz havayı solur. Laser dumanında HIV ve HPV (papillom) virüs partikülleri bulunduğu gösterilmiş. Acaba bulaşma olur mu?

4. NEDEN Güneşten kaçınma zorunluluğu vardır. Yazın iş zaten azalır. Laser epilasyon için kliniğinize başvuran kişi, haftaya Akdeniz tatiline çıkacağını söylerse, dönüşten bir ay sonra gelmesini önereceksiniz. Deniz tatilinden yani dönen kişiye ise, dört haftayı doldurduktan sonra gelmesini önereceksiniz. Bu esnada, aldığınız laser cihazı için ödemeleriniz, personel ve sarf giderleriniz devam ediyor. Laser epilasyon için kararını vermiş, bütçesini ayırmış bu insanı reddetmemelisiniz. O bütçe başka yerlere harcanacak ve muhtemelen bir daha gelmeyecektir.

5. NEDEN Eğer cihazınız en hızlısından değilse, Alex laser epilasyonları oldukça zaman alıcıdır. Bir alex satıcısına cihazın bir sırt epilasyonunu ne kadar zamanda bitirdiğini sorarsanız, size yarım saat gibi bir zaman bildirebilir. Bu yarım saate, 15 gün sonra, laser atışı almayan yerlerden çıkan kıllara yapılacak seansı eklemek kimsenin aklına gelmez. Kullanıcılar arasında bu seanslar, rötuş esansı ya da tarama seansı adları ile biliniyor. Eğer bu seansın yapılması gerekiyorsa, sırt epilasyonu yarım saate bitmiyor demektir. Seansın bir kısmını iki hafta sonra yapmanız bir şeyi değiştirmez. Rötuş seansı, hızı azaltmasının yanı sıra masraf da demektir: Bu zorunlu ve ücretsiz seans da flaşlambalardan yer ve herhalde masrafa eklenmesi, gerekir. Rötuş seansları, randevu defterinizde da yer kaplar, yeni hastaların alımını kısıtlar. Alexte kullanılan sprey ve hava soğutma sistemleri bir sürü pratik rahatsızlık getirir, bunlar da alexe karşı başka nedenler teşkil eder:

6. NEDEN Hava soğutucu veya sprey soğutucu, odada ekstra yer kaplar. Lazer odaları zaten küçüktür, darlık operatörü ve hastayı çok rahatsız eder.

7. NEDEN Ekstra cihaz, gürültüyü de katlar. Hastanın, özelikle üst üste seanslarda operatörün kafası şişer.

8. NEDEN Ekstra cihazlar odayı daha fazla ısıtır. Klimalar, özellikle yazın tam gaz çalışır, gürültü üçe katlanır. Elektrik masrafı da artar.

9. NEDEN Lazer, soğutma cihazı ve klima, üçü birden tesisata aşırı yüklenir, sigortalar atabilir, ekstra bir hat ya da priz ya da kabloları yenilemek gerekebilir. (Tümü yaşanmış şeyler)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz