Alexandrite Lazer ve Görünmeyen Yüksek Sarf Giderleri

1

ALEXANDRİTE LAZER KULLANICILARI ARTIK,
CHAMBER ARIZASINI SARF OLARAK KABUL EDİYOR.

Alexandrite laserlerde 1 milyon atışta flaşlambalar değiştirilir. Bu, 3000 dolar gibi bir masraf getirir. Yoğun çalışan kullanıcılar 2 ayda bir flaşlamb değiştirdiklerini ifade ediyorlar.
Masraf; Ayda 1500 Dolar.

İki kullanıcıdan alınan bilgiler
1. Kullanıcı: İki cihazım var. Biri 2, diğeri 4 yaşında. İkisinin de birer defa chamber’i değişti.
2. Kullanıcı: Cihazım iki yaşında bir defa chamber değişti.

Chamber değişimi 25 000 Dolar.

İkinci yılın sonunda arıza yaptığını kabul edersek, kaba hesapla masraf:
Ayda 1000 dolar.
Toplam masraf;
Ayda 2500 dolar.

Daha şanssızlar da var, soğutma için sprey kullananlar. Yoğun çalışan merkezlerde sprey masrafı haftada 200-250 TL bildiriliyor. Yine kaba hesap: Ayda 500 Dolar daha ekleyin.

Sonuç: Alex laserler ayda 2500-3000 dolar masraf götürüyor.

Bu ne anlama gelir?
50 000 doların üzerinde para ödeyip satın aldığınız cihaza, ayda 2500-3000 arası para ödüyorsunuz. Kira öder gibi. Bir diğer bakış açısı ile:
Sahibi olduğunuzu sandığınız cihazın aslında sahibi değilsiniz, kiralamış gibisiniz. Üstelik 50 000 dolardan fazla ödediğiniz halde. (Ama sahibisiniz, bunu ilerleyen zamanda daha kuvetli hissedeceksiniz)

Araba kiralama ile kıyaslama:
50 000 Dolar fiyatında bir arabayı ayda 2000 TL’ye kiralayabilirsiniz.

Farzedin ki arabayı çok  sevdiniz, 5 yıl kullandınız. 5. Yıl sonunda yıprandı, arabayı geri verebilirsiniz, size yenisini verirler. Aksi halde araba eskidikçe kira düşecektir.

Peki 5. yıl sonunda yıpranan Alexandrit laser ne olur?

Alexandrite lasere kira gibi para ödüyorsunuz, ama cihaz sizindir. Bu nedenle satıcıya “artık bu laser yıprandı yenisini verin” diyemezsiniz.  Satıcı bu yıpranmış laser için size bir iyilik önerebilir: “Siz eski müşterisiniz, size %5 indirimle yenisini verelim”. 50 000 daha ödeyip yeni cihaz alacaksınız. Ve tabii ki kirayı ödemeye devam edeceksiniz.

Dahası da var:

-Cihaz size 3 Hz, 4 HZ, çok hızlı diye satılır. Ama chamber arızasından sonra teknisyen size bir tavsiyede bulunur: Hızı biraz düşürün, üst üste sırt-bacak almayın, arada bir cihazı dinlendirin! Yani: iş yapmayın. Sonra chamber patlar. Kullanıcılar bunu kabulleniyor ve tavsiyeye uyuyorlar.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Buz Lazer Epilasyon Cihazı Markaları

-Cihaz size en iyi epilasyon yapan cihaz diye satılır: İnce kıllarda yüzde sonuç alamazsınız. İnce kıllar ve yüz için bir IPL cihazı ya da Nd:YAG alırsınız. Buna da bir cihaz parası daha gider. Şaka gibi geliyor, bu parayı verenler çok. Kullanıcılar bunu da kabulleniyorlar.

-Üstelik alexandrit laserin bu kusurunu farkeden üreticiler yeni bir cihaz ürettiler:

Alex + Nd:YAG

İlk cihazdan şikayet ederseniz size bu sistemi önerebilirler. İki modelimiz var biri……….… dolar. Diğeri daha iyi, ama biraz daha pahalıca…….….dolar. İkincinin sadece varoluşu şu anlama geliyor: Tek başına alexandrit laser sorununuzu tamamen çözmez. Bunu başka şekillerde de ifade edebilirsiniz:

Tek başına alex laser, fiyatı kadar iş görmez. En kestirmesi: Tek başına alex lazer işe yaramaz.

Özetleyelim:
50 000 dolar üzerinde para ödediğiniz cihaza 2500 – 3000 dolar kira gibi masraf ödemeyi kuzu kuzu kabul edeceksiniz.

Üstelik: “Aman cihazı tam hızda kullanmayın. Ara sıra da soğuyana kadar dinlendirin, yoksa 25 000 dolarlık arıza çıkarır” tavsiyesine kuzu kuzu uyacaksınız. Ya da tam gaz çalışacaksınız, iki yılda bir chamber patlayacak. Bu bir arızadır, ancak siz mecburen chamber’i de sarf malzemesi gibi kabul edip, bunu da göze alacaksınız. Yani bunu da kuzu kuzu kabulleneceksiniz.

Bu, yeni satın aldığınız araba için “aman 100 km üzerinde hızla kullanmayın, sakın dik  yokuşlara vurmayın”  denmesi gibi.

Cihaz sorununuzu tam çözmediği için yanına bir cihaz daha alacaksınız, bu masrafı da kabulleneceksiniz. Ya da Alex alırken Nd:YAG’lısından alacaksınız, buna da kuzu kuzu katlanacaksınız.

Peki neden?
Mali etkinlik, açısından bakıldığında bunu makul bir anlamı var mıdır? Bunu anlayabilen var mı? Bu işte bir kar var mı? Yoksa dostlar alış verişte mi görüyor?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz