ALEXANDRITE LAZER CIHAZLARINDAN ŞİKAYETLER

6

Alex kullanıcılarından en çok duyulan iki şikayet değişmez:
1.    Laser yapılan bölgenin etrafında yeni kıllar çıkıyor. Bu şikayet eski moda IPL kullanıcılarında da aynı sıklıkta duyulur.
2.    İnce kıllarda etki alamıyorum. Eski moda da olsa IPL kullanıcılarından bu şikayet duyulmaz.

Alex laser ve atışlı IPL cihazları ile ilgili bu şikayet bilimsel araştırmalara  da konu olmuştur. Paradoks etki adı ile bilinir. Meraklısı için aşağıda bir referans listesi sunuyoruz.
Aslında Ruby, Nd:YAG ve diyod laserlerle de görülebilmekle beraber en sık Alex laser ve IPL’den şikayetler duyulur. Bunların tümü de atışlı laserlerdir. Ütüleme çalışan laserlerde (Soprano XL, Spa Accord, Harmony XL ve Spa SHR) bugüne kadar bu şikayet bildirilmemiştir.
Bu istenmeyen etki, laser atış alanının hemen kenarında bulunan bölgelere vuran zayıf ışık nedeni ile meydana gelir. Buradaki ince kıllar kalınlaşır. Zayıf ışık, buradaki ince kıllara ve ayva tüylerinin köküne ulaşmaz ve epilasyon yapmaz. Ancak kılı hafifce yakarak gelişimini uyarır. Böylece epilasyon yapmak istenen hastada yeni kılların gelişmesine neden olur. (1-5,)
Bu sistemlerle kıllarda çatallanma da görülür. Bu da araştırma konusu olmuştur, iki araştırmada alexandrite ve ruby laserlerle görüldüğü bildiriliyor. (6-7)
İnce kıllarda etki alamıyorum
Bu da tüm laserlerin sorunudur. En çok aleksandrite laserle görülmesinin nedeni, piyasada çok bulunan bir laser olmasıdır. Dünyada ve Türkiyede Ruby ne Nd:YAG laser çok azaldığından bunlardan gelen şikayetler kulağımıza ulaşmıyor.
Nedeni laser ışığının küçük atış alanıdır. Atış alanına gelen ışığın bir kısmı, epidermisi geçerken sağa sola ve geriye saçılır. IPL probları büyüktür, atış alanı, laser atış alanından çok geniştir. Bir laser alanı kadar yerden saçılan ışık komşu bölgeye, komşu bölgeden saçılan ışık buraya geldiğinden birbirini telafi eder. Prob deri ile temas halinde olduğundan, geriye saçılan ışık da deriye yansıtılır. Bu nedenle IPL sistemleri ince kıllara daha etkilidir.

İlginizi Çekebilir:  Ucuz Lazer Epilasyon Cihazlarına Dikkat

Referanslar:
1.    Desai S, Mahmoud BH, Bhatia AC, Hamzavi IH. Paradoxical hypertrichosis after laser therapy: a review. Dermatol Surg. 2010 Mar;36(3):291-8. Epub 2010 Jan 19
2.    Radmanesh M. Paradoxical hypertrichosis and terminal hair change after intense pulsed light hair removal therapy. J Dermatolog Treat. 2009;20(1):52-4.
3.    Kontoes P, Vlachos S, Konstantinos M, Anastasia L, Myrto S. Hair induction after laser-assisted hair removal and its treatment. J Am Acad Dermatol 2006 Jan;54(1):64-7.
4.    Moreno-Arias GA, Castelo-Cranco C, Ferrando J. Paradoxical efect after IP photoepilation. Dermatol Surg 2002;28:1131-1134
5.    Lolis MS, MArmur E S. Paradoxical effects of hair removal systems: a review. J Cosmet Dermatol 2006;5:274-276
6.    Alajlan A, Shapiro J, Rivers JK, MacDonald N, Wiggin J, Lui H. Paradoxical hypertrichosis after laser epilation. J Am Acad Dermatol. 2005 Jul;53(1):85-8.
7.    Bukhari IA. Pili bigemini and terminal hair growth induced by low-fluence alexandrite laser hair removal. J Cutan Med Surg. 2006 Mar-Apr;10(2):96-8.
8.    Ye JN, Prasad A, Trivedi P, Knapp DP, Chu P, Edelstein LM. Pili bigeminy induced by low fluence therapy with hair removal alexandrite and ruby lasers. Dermatol Surg. 1999 Dec;25(12):969.

6 YORUMLAR

  1. yıllardır ödediğimiz teknik servis parasıyla ev alırdık, çok doğru bir bilgi.alexandrite lazer artık miyadını doldurdu.

  2. Ben estetisyenim ve yenilikleri takip etmek istiyorum lazer konusunda hep bi eksiğim olduğunu düşünüyordum aklıma takılan bütün soruların cevaplarını net bi şekilde öğrendim teşekkür ederim 🙂

  3. Merhaba gitmeyi düşündüğüm Epilasyon merkezinde önce Ipl sonra ıpl-alex makineleri olduğundan bahsettiler.Buğday telli siyah tüylerim OLDUĞUNU varsayarsak bu cihazlar etkili olur mu?

  4. ALexander cihaz kullanılan bi güzellik merkezinde yeni yaptırmaya başladım 15 gün önce fakat canım müthiş acidi suan birakmayi düşündüğüm icin blokları karıştırmak istedim benim gibi problem yaşayan oldumu acaba ??? Bu merkezî bırakıp başka bi yerlemi gorussem acaba …. ??

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz