En İyi Lazer Epilasyon Cihazları 2022

0

Lazer epilasyon, lazer ışınının kıl köklerini hedef aldığı ve onları bir daha kıl çıkaramayacak şekilde yok ettiği FDA onaylı bir işlemdir. İstenmeyen tüylerle mücadelenin en etkili ve en kalıcı yöntemi olarak kabul edilir, tüm dünyada en fazla uygulanan estetik prosedürdür.

Lazer epilasyonun mutlaka bir uzman hekim kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla yapılmasını gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Merdiven altı tabir edilen yerlerden uzak durmanızı öneriyoruz. Bu tür yerler yasal mevzuatlara uygun olmadıkları gibi buralarda kullanılan cihazların sağlığı tehdit edici etkileri olabiliyor. Çünkü, bu cihazların birçoğu lazer bile değil ve FDA onayı bulunmuyor.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında elbette teknolojik gelişmelerden lazer epilasyon pazarı da payını alıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da lazer epilasyon cihazlarındaki teknolojik gelişmeleri, yenilikleri sizler için araştırdık.  

Lazer Epilasyon Cihazlarına Genel Bakış

Yazımıza başlarken, araştırmamızda IPL cihazlarının yer almadığını belirtmek isteriz. Her ne kadar IPL cihazları da epilasyon amaçlı kullanılsa da ‘’lazer epilasyon’’ yapmazlar. Lazer epilasyon, sadece lazer cihazları ile uygulanan işlemin adıdır. IPL cihazları ise lazer değildir, yoğunlaştırılmış ışık teknolojisi kullanırlar. IPL ile epilasyonun sonuçları lazer epilasyon gibi kalıcı değildir. 

Lazer epilasyon amaçlı kullanılan 3 lazer türü mevcuttur:

  1. Alexandrite Lazer
  2. Diyot Lazer
  3. Nd:YAG Lazer

Bu üç lazer türünü aynı sistemde birleştiren Buz Lazer, son yılların en fazla tercih edilen lazer epilasyon cihazı olarak dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Buz Lazer Ailesinin En Son Modeli Ödüllü Soprano Titanium Türkiye’de

Buz Lazer’in patentli bir marka olduğu ve sadece Soprano Ice serisi cihazları kapsadığı artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. Soprano Ice ve Soprano Platinum cihazlarıyla birlikte sürekli gelişen Buz Lazer, bu gelişime Soprano Titanium ile devam ediyor. 

Soprano Titanium prestijli estetik ödül programı MyFaceMyBody tarafından ‘’Yılın En İyi Yeni Cihazı’’ ödülüne layık görülmüş bir cihaz. 2021 yılının sonlarına doğru ülkemizde satışa sunulan Soprano Titanium, doktorlar ve klinikler tarafından büyük ilgi gördü. Alexandrite, Diyot ve Nd:YAG lazer dalga boylarının aynı sistemde olmasının avantajı ile tüm cilt tiplerinde güvenle uygulama yapmak mümkün oluyor. Bronz tenlerde ve esmer tenli kişilerde güvenli lazer epilasyon elbette büyük bir avantaj sağlıyor. Üç dalga boyunun avantajı ile tüm kıl tiplerinde özellikle ince tüylerde etkili lazer epilasyon yapılabiliyor.

Soprano Titanium çift uygulama başlığına sahip: hem diğer modellerdeki 3D başlığı hem de yeni Quattro başlığı. Diğer Buz Lazer modellerinde 3D başlık 2cm² idi, yeni Quattro başlığı ise 4 cm². Bu da Soprano Titanium ile lazer epilasyon seanslarının yarı yarıya kısalması anlamına geliyor ve böylece klinikler çok daha fazla hasta kabul edebiliyorlar. Soğutma sistemi de diğer modellere göre daha da geliştirilmiş ve böylece uygulama çok daha konforlu.

Soprano Titanium ağrısız, konforlu, etkili ve hızlı bir lazer epilasyon sunması ile yüksek hasta memnuniyet oranına sahip. Marka bilinilirliğinin yüksek olması ve hastaların yoğun olarak Buz Lazer tercih etmesi sayesinde, klinikler yatırımlarını hızla geri döndürebiliyorlar. Üstelik sarf gideri de olmayan bir sistem. Uygulama başlıklarının her ikisi de 2 yıl limitsiz atım garantisi ile satılıyor. Yani, cihaz minimum 2 yıl boyuna hiçbir ek maliyet gerektirmiyor. 

İlginizi Çekebilir:  2020 Lazer Cihazları Karşılaştırması ve Fiyatları

2022 yılı için ön görümüz; Soprano Titanium’un çok talep edileceği yönünde.

Alexandrite Lazerler: Son yıllarda Alexandrite lazer teknolojilerinde herhangi bir gelişme veya yenilik mevcut değil. Halen uzun yıllar öncesine dayalı teknolojiler kullanılıyor. Alexandrite lazerin en büyük dezavantajı koyu ve bronz tenlerde oldukça riskli olmasıdır. Melanin pigmenti tarafından yoğun olarak emildiği için koyu renkli cilt tiplerinde ve özellikle bronz ciltlerde yanıklara ve lekelere neden olma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda oldukça ağrılı bir yöntemdir. Cilt rengi koyulaştıkça ve özellikle kalın kıllarda ağrı çok daha fazladır.  Bronz tenler için uygun olmadığından dolayı, yaz aylarında uygulanamaz. Cilt renginin açılması için en az bir ay beklemek gerekir.

Tüm bu nedenlerden dolayı mutlaka ikinci bir lazer dalga boyuna sahip cihaz kullanmak gerekir ki bu da işletmeler için ikinci bir masraf anlamına gelmektedir. Ayrıca Alexandrite lazerler flashlamp, fiber, lens, window, chamber veya head gibi yüksek maliyetli sarf giderlerine sahiptir. Bu sarfların değişimi esnasında teknik servis ücreti gibi ek maliyetler de ortaya çıkmaktadır.

Alexandrite lazerler hem hasta konforu hem de işletme maliyeti açısından olumsuzlukları ortadan kaldıracak gelişimi göstermedikleri için gitgide daha az talep görüyorlar. Clarity, Cynosure, Candela gibi lazer epilasyon cihazlarına tüm bu nedenlerden dolayı talep her geçen gün azalıyor. 

Diyot Lazerler: Diyot lazer teknolojilerinde de uzun yıllardır hiçbir değişim ve gelişme olmadı. Soprano Ice ilk üretildiğinde sadece diyot lazerdi ve patentli uygulama yöntemi SHR ile lazer epilasyon ağrısına son vermişti. Ardından Soprano Ice Platinum 3 dalga boylu olarak üretildi. Alexandrite, Diyot ve Nd:YAG aynı sistemde olduğu için artık Soprano serisi cihazları diyot lazer kategorisinde değerlendirmemek gerektiğini düşünüyoruz. Soprano Titanium da yine üç dalga boylu ve Buz Lazer olarak ayrı bir kategoride yukarıda değindik.

Diyot lazerlerde 2022 yılı için şimdilik herhangi bir yenilik söz konusu değil. En büyük dezavantajı ağrı olan Diyot Lazerlere de ilgi gittikçe azalıyor. Tek diyot lazer yerine 3 dalga boyunu içeren Buz Lazer tercih ediliyor. Patentli SHR uygulama tekniği ve gelişmiş patentli soğutma sistemi ile ağrısız bir lazer epilasyon sunması da Buz Lazer’e ilgiyi arttırıyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi Buz Lazer’in en son modeli Soprano Titanium, 2022 yılına damgasına vuracak gibi görünüyor.

Nd:YAG Lazerler: Nd:YAG lazerler, koyu ve bronz tenlerin lazer epilasyonu için geliştirilmiştir. Derin penetrasyon özellikleri nedeniyle çok ağrılıdır. Ayrıca teknolojisi gereği Alexandrite lazerlerden daha küçük spot genişliğine sahip başlıkla uygulanırlar ki bu da seans süresinin oldukça uzun sürmesine neden olur. Buz Lazer’in başarısı, günümüzde Nd:YAG lazerlere olan ilgiyi de oldukça azaltmış durumda. Sadece bronz ve koyu tenlere lazer epilasyon yapabilmek için Nd:YAG lazer almaya gerek kalmıyor, bunun yerine tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilen ağrısız Buz Lazer tercih ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz