Laser ve IPL Epilasyon Uygulamaları Nasıl Gelişiyor?

0

Laser ve IPL epilasyon uygulamaları nasıl gelişiyor?

Sistemlerin tümü aynı felsefeye dayanıyor: Işığın kıl pigmenti tarafından yüksek oranda emilmesi ile kılın ısınması, epidermis ve dermiste az emilmesi ile az ısınan bu dokuların zarar görmemesi.

Bu işe en uygun sistemin hangisi olabileceği, yukarıdaki felsefeye dayanarak, önce teorik olarak düşünülüyor. Sonra hayvan çalışmaları yapılıyor. Uygun şekilde FDA alınıyor ve sistemler iddia ile piyasaya sürülüyor.

Ancak son kararı, piyasadaki kullanıcılar ve epilasyon yaptıranlar veriyor. Ancak zaman içinde bir sistemi üreten ve kullananların azaldığını, sonra hiç kalmadığını görüyoruz.

Bu kararın ilanı, belgesi yok, ancak süreci fark etmek lazım.

Piyasada ilk bilimsel çalışmaların 1995 yılında yapıldığı Ruby laserle ilgili bilimsel araştırma aradığımızda son birkaç yıldır çok seyrek yayın görüyoruz, işte size sonun başlangıcının bir göstergesi.

Tüm bilimsel yayınların bulunduğu PubMed deki başlık ve özetler içinde “ruby laser epilation” girişi ile yapılan bir araştırma, son 10 yıl içinde yayınlanmış 6 makale gösteriyor. Aynı tarama, Nd:YAG laser için 9, Alex ve Diode laserler için 14, IPL sistemleri için ise 16 yayın bildiriyor.

Ayrıca medikal estetik pazarın en yoğunlaştığı, dermatoloji, plastik cerrahi kongreleri ve fuarlarda Ruby laser izine rastlayamaz olduk. Bu da artık kapanışın göstergesi oluyor.

Neden?

 

Son yayınlardan birini inceleyelim: 2002 yılında Chana ve Grobbelaar 346 hastanın 402 bölgesine Ruby laser ile ortalama 4 seans epilasyon uygulayarak uzun süre izlediler (1).

Bu çalışmada da %10 yan etki bildiriliyor, günümüzdeki sistemlerle bu kabul edilemez derecede yüksek bir rakam.

Ayrıca 4 seans tedaviden sonra kıl azalması 1 yıl sonunda %55 olarak bildiriliyor, bu da bugün kabul edilemez bir rakam. Ütüleme tekniği ile çalışan IPL ve diyod sistemleri tek seansla bile daha iyi sonuç veriyor.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Lazer Epilasyon Cihazları 2017

Tam epilasyon (%90 üzerinde) ise ancak %2.2 kişide sağlanabilmiş.

Yayın sayısını ilk gösterge olarak kabul edersek, Nd:YAG laserin de kapanışa doğru gittiği görülüyor. Yayınlar Alex, diyod laserler ve IPL sistemlerine göre bariz olarak az. Bu konuya da daha sonra ve ayrıntıları ile gireli: Nd:YAG laser epilayonun etkisi tartışmalı

  1. Chana J S, Grobbelaar A O. The long-term results of ruby laser depilation in a consecutive series of 346 patients. Plastic and reconstructive surgery 2002;110:254-260

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz