ALEXANDRİTE LAZERLERİN NE KUSURU VAR?

1

Tek kusuru, 15 yıldır teknolojide kayda değer bir gelişme olmaması.
1.    Ağrılıdır. Günümüzde teknolojik gelişmeler artık lazerde ağrıyı kaldırmaya yöneldi.
Ağrı soğutma ile engellenebilir, ancak Alexandrite laserle kontak soğutma yapamazsınız.
Hava soğutma:
–    Hava soğutma cihazı = Ek yatırım
–    Cihazın yanına ikinci bir cihaz koyacaksınız. Aynı boyda. Hem oda içinde hem epilasyon masası etrafında yer kaplayacak
–    Lazerin koluna bir de soğutma hortumu bağlayacaksınız, Operatörün koluna ekstra yük.
–    Cihazın hava üflemesi ve motorunun sesi, lazerin sesine katılacak: Aşırı gürültü
–    Lazerin ürettiği ısıya bir de soğutma cihazının ısısı eklenecek, klimayı son hızla çalıştırmak lazım: Gürültü daha da artacak.
–    Lazer, tam kapasite çalışan klima ve soğutma cihazı, üçü birden aynı prizden enerji çekecek, aman dikkat sigortalar atmasın.
Sprey soğutma:
–    Birinin stok takibi gerekiyor. Spreyiniz biterse çalışamazsınız.
–    Eczanelerde satılmaz, evvelden sipariş verilecek
–    Faturalar ödenecek
–    Ayar hatası yapılırsa soğuk yanık yapabiliyor.
2.    Chamber arızası
Alex laserleri kullananlar arasında bilinen en yaygın problemdir. Başına gelmeyen de gelenden duymuştur, hepsi bilir. Bunun için “chamber patladı” deyimi kullanılır. Maliyeti 20 000 -25 000 dolar gibidir.
Chamber, içinde alexandrite kristalinin (rod denir) ve kristali uyaran flaşlambaların yer aldığı odadır. İçinde su dolaşır. Bu odadan su sızıntısı başladığında “chamber” patlamıştır. 5 000 dolar gibi fiyatlara tamir edilebilir, ancak buna garanti verilmez, ısrar üzerine iki ay garanti alınabilir.
3.    Etki
Alexandrite lazer kullananların tümü ince kıllar ve yüz epilasyonında başarılı sonuç alamadıklarından yakınıyor. Alex’in yanına IPL alan var.
4.    Hız
Bir zamanlar 5 Hz (saniyede 5 atış) yapan alex laserler vardı. Ancak bugün en hızlı cihazın 3 Hz olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni ısınmadır.
–    3-5 Hz hızlarda cihaz en yüksek enerjisine çıkamaz. Hız arttığında prob büyüklüğü de etkilenir. En büyük probla da maksimal hıza ulaşamazsınız.
–    Fuarlarda domates üzerinde 5 HZ hızla mükemmel atış yapılabiliyor. Ancak sırt – bacak epilasyonlarına girildiğinde cihazı maksimal hız ve yüksek güçte çalıştırıyorsunuz, cihazlar su kaynatıyor. Chamberler bu nedenle patlıyor. Ve bu nedenle de 5 Hz gibi süper hızlı cihazlar artık üretilmiyor.
Zaten saniyede 5 atış yapan bir cihazı elle kontrol etmek çok zordur, scanner gerekir. Bu da ek yatırım anlamına gelir. Sonuç olarak Alexandrite Lazerler artık yerini yeni teknolojilere bırakmaya mahkumdur.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz