Ütüleme Epilasyon

Ütüleme epilasyon nedir?

Ütüleme epilasyon, lazer epilasyon uygulamalarına 2008 yılında Alma Lasers tarafından icad edilmiş ve aynı yıl patent ile koruma altına alınmış olan 810nm dalga boyunda diode lazer cihazıdır. 2009 yılında FDA belgesinide alan Soprano diode lazer dünyada bu yıldan sonra hızla popüer olmuştur. Lazer ışını dozları, eski klasik “atışlı” sistemlerde kullanılan dozların dörtte biri kadardır. Ancak bu düşük doz lazer, saniyede 10 atışa kadar çıkan hızlarla tekrar edilir. Yani düşük doz ancak sık tekrar ile acısız ve ağrısız lazer epilasyon uygulaması yapılır, bu ısınmayla kıl folikülü tahrip olur. Alma Laser firmasının bu teknolojisine verdiiği isim ise Soprano diod lazer cihazlarıdır. “Ütüleme Epilasyon” ismi ise firmanın Türkiye distribütörünün ülkemizde yazılı ve görsel medyada kısa süre içinde üne kavuşturduğu özel tescilli markasıdır.

Bu uygulama neler getirir?

Çok başarılı kalıcı sonuçlar sağlanırken;

* Uygulamada neredeyse ağrı ve acı,

* Yanık riski yok denecek kadar azdır,

* Cilde ciddi miktarda bir ışık verilmediğinden güneşten kaçmak gerekmez.

* Kullanım basittir, operatör kolayca öğrenir.

* Dört mevsim uygulanabilir

* Kontak ütüleme epilasyon ile bölgede boşluk kalmaz, rötuş seansı gerekmez.

Ütüleme Lazer Epilasyon Cihazları

Her lazer teknolojisi ütülemeye uygun değildir. Halen ütüleme uygulaması diod lazerler ve IPL cihazları ile yapılıyor. Diode lazer için epilasyonun altın standardı denen 810 nm diode lazer dalga boyu seçildi ve Soprano lazer geliştirildi.

IPL epilasyon cihazları için ise 780- 950 diode lazerin dalga boyuna yakın, altın standart seçildi. SPA SHR ( ve Harmony SHR Pro 5 cihazları, saniyede üç atışla ütüleme epilasyon yaparak Soprano ile yakın sonuçları almak mümkün olabiliyor.

Ütüleme Lazer Ağrısız mı? Nasıl?

Çünkü ütüleme lazer de doz düşük kullanılıyor. Kıl folikülü, hafif ateşte yemek pişirir gibi yavaş yavaş ısıtılıyor.

Bu sebeple Soprano lazer ile hemen hemen hiç yanık olmadığı gibi sonrasında veya güneşe çıkmakla lekelenme olmaz.

Ama isterseniz Soprano lazer’de klasik diode lazer gibi de çalışabilirsiniz. 120 J/cm2’ye